Svět plážového volejbalu

Dnes si na našem hřišti zahrálo 21 hráčů, z toho 4 je stále ve hře.

Rozhovor s Markétou Slukovou a Kristýnou Kolocovou po turnaji v Berlíně

14. 8. 2013, autor: Ben

Na turnaji v Berlíně Kristýna Kolocová a Markéta Sluková zaznamenaly svůj zatím nejlepší výsledek v kariéře. Umístily se těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě a rozhodně se nemají za co stydět. V semifinálovém zápase hodně potrápily jedničky světového žebříčku Taiana Lima a Talita Da Rocha Antunes. Z Berlína si tak odvážejí 560 bodů, které je nyní posunuly na 13. příčku ve světovém žebříčku, a price money v hodnotě 12 900 amerických dolarů.

slukova-kolocova-nahled

Jaké jsou vaše první dojmy z turnaje v Berlíně?

Jsme trošku zklamané, medailím jsme byly blízko a to nás samozřejmě mrzí. Na druhou stranu jsme v turnaji odehrály spoustu kvalitních zápasů a porazily jsme výborné týmy, takže se i se čtvrtým místem snad nemáme za co stydět.

V semifinále jste hrály proti světovým jedničkám. První set jste vyhrály, co bylo za tímto úspěchem?

slukova-lima-nahled V koncovce prvního setu jsme zabojovaly hlavně v obraně. Zablokovaly jsme na síti, ubránily a bodovku složily. Set-ball byl trochu se štěstím, Markéta dala eso na zadní lajnu.

Druhý set jste prohrály 21:15, co se stalo?

Brazilky zareagovaly na stav 0:1 tím, že začaly výrazně více riskovat na servisu a dostaly nás od sítě. Měly jsme pak větší problém se side outem a ony si tak vytvořily několikabodový náskok, který už jsme nedohnaly.

Jak jste viděly svoje šance do třetího setu?

Věděly jsme, že pokud se nám podaří udržet náš side out bez větších chyb a přidáme k tomu ještě i nějakou obranu či eso, můžeme je potrápit. Jak je to jednou 12:12 ve třetím setu, možné je všechno. Nechtěly jsme, aby nám hned od začátku utekly a my musely stahovat. Přesně to se ale stalo.

kolocova-nahledV zápase o třetí místo jste měly proti sobě americkou dvojici Sweat/Fopma, které jste porazily ve skupině. Braly jste toto jako výhodu nebo nevýhodu?

Soupeřky jsme znaly a věděly jsme, co jsou jejich zbraně a slabiny. To byla určitě výhoda. Na druhou stranu je ale vždycky náročné stejného soupeře na turnaji porazil dvakrát za sebou. Navíc to nejsou žádné začátečnice, takže jsme věděly, že na porážku ze skupiny zareagují.

První set jste prohrály. Myslíte si, že na to měl vliv skoro hodinový zápas s Brazilskou dvojicí, který byl o hodinu později než zápas Holtwick/Semmler vs. Fopma/Sweat?

Určitě se na to nebudeme vymlouvat, ale upřímně si myslíme, že to vliv bohužel mělo. Zápas s Brazilkami byl pro nás hodně fyzicky i psychicky náročný. Daly jsme do toho na hřišti úplně všechno a zápas nám vzal strašnou spoustu energie, kterou jsme pak už bohužel během hodinové pauzy nedokázaly nabrat zpátky. Nechtěly jsme, ale do zápasu nastoupit s tím, že jdeme prohrát a pošetřit síly. Škoda jen, že nám nedaly trošku větší pauzu na dobití baterek.

Co jste ve druhém setu změnily na své hře?

Ke konci druhého setu se nám podařilo ubránit pár balónů a tím jsme jim na pár bodů odskočily.kolocova-slukova-nahled

Jak jste viděly ze svého pohledu třetí rozhodující set?

Američanky nás po celou dobu zápasu hodně tlačily na servisu a skoro vůbec nekazily. My naopak tlačit chtěly, ale nedařilo se nám to a udělaly jsme spoustu chyb. Ve třetím setu jsme věděly, že jde do tuhého a že teď musíme s něčím přijít. Jenže jsme nebyly schopné efektivně podat a Američanky ubránit. To rozhodlo. Je to vždycky vše dohromady. Základem je vlastní stabilní side out. Potom je potřeba zatlačit na servisu, aby byla šance na obranu. Pokud obrana není, je veliký tlak na hráče, který si na side outu nesmí dovolit moc chybovat. A tak to jde pořád dokola. Pokud nefunguje jedna z činností, přejde automaticky tlak na činnost jinou.

Je to pro vás první čtvrté místo v kariéře na světové tour. Co to pro vás znamená a jaký to bude mít vliv do budoucnosti?

Ze čtvrtého místa máme velikou radost. Jsme zase krok vpřed a dokázaly jsme si, že umíme hrát i s těmi nejlepšími. A vliv do budoucna??? To, že jsme byly teď na čtvrtém místě je hezké, ale každý turnaj se začíná od nuly a my se budeme k dalšímu dobrému výsledku muset zase tvrdě propracovat.

Nyní máte týden, než začne Grand Slam v Moskvě. Co budete v této době dělat?

O víkendu se ukážeme na českém Super cupu v Praze na Ládví a na Císařské louce.